2 Kasım 2009

Uluslararası Doğa Okulu Kuyucuk'taydı

Doğa Derneği tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Birleşmiş Milletler ödüllü eğitim programı Uluslararası Doğa Okulu, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye’den on beş genci Kars’ta bir araya getirdi. Doğanın korunmasında aktif rol almak isteyen kendini geliştirerek doğanın korunmasında isteyen üniversite son sınıf öğrencileri ve mezunlarının başvurarak ücretsiz katılabileceği Doğa Okulu, Kars’ta doğa koruma çalışmaları yürüten KuzeyDoğa Derneği işbirliği ve ev sahipliğiyle Sarıkamış Çamkar Otel’de 26 Ekim 2009 tarihinde başladı. Doğa koruma çalışmalarında aktif olarak görev almayı düşünen gençlere deneyim kazandıran, bu alanda yetişmiş insan kaynağı oluşturmayı ve bu sayede Türkiye ve Kafkasya Biyolojik Çeşitlilik sıcak noktasının doğasının etkin bir şekilde korunmasını amaçlayan Doğa Okulu’nun beşincisine dört Azeri, üç Ermeni, dört Gürcü ve 4 dört Türk öğrenci katılıyor.


Birer haftalık iki bölüm halinde düzenlenecek Doğa Okulu, temel ekoloji ve biyoloji bilgileri ile başlayacak, sorun analizi ve sürdürülebilir çözümler konularıyla sonlanacak. Gençlerin doğayla ilgili sorun ve çözümleri yerinde görmelerini ve farklı uzmanların anlatımlarıyla tecrübe edinmelerini sağlayacak Doğa Okulu, katılımcı ülkelerde doğa koruma konusundaki insan kaynakları eksikliğinin giderilmesinde de önemli bir rol oynayacak.


Katılımın ücretsiz olduğu Doğa Okulu’na Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan’dan katılan gençler arazi çalışmaları ve interaktif etkinliklerle iki modül halinde Kars ve Rize’de eğitim alacak.


Altı gün süren eğitimin dört gününde genel ekolojiden Kafkasya’nın jeolojisine, Kafkasya biyocoğrafyasından doğal alan kullanım analizine kadar birçok konuda konunun uzmanlarından eğitim alan öğrenciler kalan iki günde de Kars bölgesinin önemli doğal alanlarına ziyaretler gerçekleştirdiler. Doğa okulu katılımcıları ilk arazi gününde Önemli Doğa Alanı Sarıkamış Ormanları ve Allahuekber Dağlarına giderken, ikinci gün ise KuzeyDoğa Derneği tarafından çalışmalar yürütülen Türkiye’nin 13üncü, Doğu Anadolu’nun ilk ve tek RAMSAR alanı, 2009 yılında Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa’nın Seçkin Turizm Cenneti (EDEN) seçilen Kuyucuk Gölü’nü ziyaret ettiler. KuzeyDoğa Derneği Projeler Koordinatörü Önder Cırık'tan göl, yapay ada, sulak alan restorasyon, çevre köyler hakkında detaylı bilgiler alan doğa okulu öğrencileri daha sonra Kuyucuk Gölü muhtarı Turan Demir'in ziyareti üzerine çay içmeye köye gittiler. Köy camisini de ziyaret eden öğrenciler tandırdan yeni çıkmış lavaş ekmeğiyle çeçil peyniri yediler.


Teorik bilginin yanı sıra pratik uygulamalara, yaşayarak öğrenmeye dayalı mavi çatılı, yeşil duvarlı, kuş sesli Doğa Okulu’ndan bugüne kadar 75 doğa korumacı genç mezun oldu. Doğu Okulu mezunlarının önemli bir kısmı bugün TEMA, WWF Türkiye, Doğa Derneği, Ege Doğa Yaşamı Koruma Derneği ve KuzeyDoğa Derneği gibi birçok doğa koruma kurumunda aktif olarak çalışmaktadır. Uluslar arası hale gelen Doğa Okulu yeni mezun olacak öğrencileri sayesinde artık sadece Türkiye doğasını değil, dünyanın en önemli 34 sıcak noktasından biri olan Kafkasya Biyolojik Çeşitlilik sıcak noktasının korunmasına katkı sağlayacak.


Doğa okulu içeriği ve tarihçesi ile ilgili daha fazla bilgiye http://www.dogadernegi.org/index.php?sayfa=doga-okulu adresinden ulaşılabilir.

Doğa Derneği (http://www.dogadernegi.org/)

KuzeyDoğa Derneği (http://www.blogger.com/)

Hiç yorum yok: