22 Aralık 2009

Kuyucuk kışın da turist çekiyor

KuzeyDoğa Derneği’nin çalışmaları sonucu ulusal ve uluslar arası alanda tanınan Kuyucuk Gölü ve Kuyucuk Köyü kış aylarında da turist çekmeye devam ediyor. 2008 yılında Doğa için Whitley Vakfı altın ödülünü alan, 2009 yılında RAMSAR alanı ilan edilen ve Avrupa’nın Seçkin Turizm Cenneti (EDEN) olan Kuyucuk’un 21 Kasım 2009 Cumartesi günü İstanbul’dan misafirleri vardı.


Zirve Dağcılık Derneği ve Servas Organizasyonu 5 turist Kuyucuk köyüne gelerek kendilerine kaz ziyafeti çektiler. Kuyucuk Köyü muhtarı Turan Demir’in evine misafir olan İstanbullu turistler Kars’ta sadece köy evlerinde yenilebilecek madımak çorbası, tandırda kaz, tereyağlı kavılca pilavı ve tandır ekmeğinde oluşan bir menü tecrübe ettiler. Hayatlarında ilk defa kaz eti yiyen turistler kavılca pilavını da çok beğendiler ve hatta yanlarında tohumlarından İstanbul’a bir miktar götürdüler. Kars’ın yöresel yemek kültürü çok zengin olmasına rağmen maalesef çoğu yemek ticari anlamda restoranlarda bulunmadığından bölgeye gelen turistler yöresel yemekleri ve bölge insanıyla iletişimi ancak köy evlerine misafir olarak yaşabilmektedirler.


Gelen turistlerden biri olan ENKA Holding çalışanı ve Zirve Dağcılık Derneği üyesi Aysun Cervatoğlu, “Köy ziyareti ve köy sofrası Kars ile ilgili en çarpıcı tecrübemdi. Bu sayede hem hayatımda hiç yemediğim kaz etini tatmış oldum, hem de köylülerle uzun uzun vakit geçirerek gerçekten bir turist gibi hissettim. Kars’a gelen herkes bir köy evine gelmeli, kaz eti ve kavılca pilavı yemeli” dedi.
Kuyucuk Köyü muhtarı Turan Demir ise köy ahalisi olarak amaçlarının ileride köyün mimarisine uygun pansiyon evler yapmak, gelen turistleri burada ağırlamak, tıpkı o gece olduğu gibi yöresel yemeklerden oluşan menülerini sunarak bölgelerinde köy tabanlı doğa ve kültür turizmini geliştirmek olduğunu vurguladı.


KuzeyDoğa Derneği ekibi, 2007 yılında Kuyucuk köyünde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) desteğiyle doğa turizminin geliştirilmesi projesini başlatmış, köyü ve gölü iki yıl içinde ulusal ve uluslar arası birçok platformda tanıtmış ve köyün doğa ve kültür turistleri tarafundan bilinmesini sağlamıştır. Dernek, Kuyucuk köyünün Doğu Anadolu’da doğa turizmi uygulamaları için örnek bir alan olması için çalışmalarına devam etmekte, konuyla ilgili Kars Valiliği’nin desteğini alarak Kuyucuk köyüne bir ziyaretçi, eğitim ve tanıtım merkezi yapılmasını amaçlamaktadır.

Hiç yorum yok: